Antibiotická politika - zodpovědný přístup

16.11.2018

O fenoménu nadužívání antibiotik se můžeme dočíst všude. Ačkoli antibiotika jsou mnohdy nezastupitelným prvkem v léčbě nemocí, jejich nasazení by mělo být podloženo jasnou diagnozou. Pravidla používání antibiotik - "Antibiotická politika" jsou známy už delší dobu. Setkáváme se však s nedodržováním těchto zásad a toto nedodržování se bohužel během let stalo rutinou.

Proč omezovat antibiotika?
Časté nasazování antibiotik vede k častějšímu setkávání antibiotické látky s mikroby. S každou novou interakcí může docházet k získávání rezistence mikroba na dané antibiotikum. Jednoduše - mikrob si na účinnou látku zvyká, až se nakonec zocelí zcela a ATB přestane působit. Nejde přitom jenom o pacienta jako individuum, ale především o celou populaci, jak lidskou, tak i zvířecí. V dnešní době již máme několik antibiotik, které se zcela přestali používat (v podstatě na celém světě), protože jednoduše přestali být účinné - patogeny získali rezistenci.

Kde lze omezit ATB? příklady:
- nejprve antitusický sirup na kašel, než antibiotikum
- nejprve prebiotia a probiotika na průjem, nikoli antibiotikum
- na dobře diagnostikované dermatologické problémy desinfekční koupele a správné návyky, nikoli 2x denně tabletku (byť je druhá možnost pro majitele daleko jednodušší)
- často lze použít přírodní antimikrobní sílu (šalvěj, heřmánek)
- jsou dostupné i další moderní přípravky s velmi slušnou účinností (nano-stříbro, nano-propolis etc)

Hospodářská zvířata
Samostatnou problematikou je používání antibiotik při živočišné výrobě. Antibiotika jsou zde ve velké míře používána nikoli jako léčebný program, ale program preventivní. Příklad: "přeléčování" drůbeže, holubů, ale i savců za účelem co nejmenších ztrát. Veterinář přicházející do praxe po roce 2000 musí ustát požadavky starších chovatelů z dřívějších dob, kdy se k veterinářům docházelo pro tyto léky "jako do samoobsluhy". 


Veterinární ambulance H&D Králíky, Vladislava Vančury 919, tel. 605840449 | Děkujeme za Vaši důvěru!
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky